Opera, która podoba się dzieciom

Przedstawienie "Mucha Cokotucha" zagrane i zaśpiewane przez przedszkolaków z Autorskiego Przedszkola Niepublicznego i uczniów Leonardo da Vinci - Niepublicznej Szkoły Podstawowej okazało się niezwykłym sukcesem. Rodzice i dziadkowie płakali ze wzruszenia, a mali koledzy aktorów klaskali z zachwytu. 

Premiera pierwszej w Polsce opery dziecięcej pt. „Mucha Cokotucha” jest wspólnym dziełem dzieci, rodziców i nauczycieli. Do występów przygotowała przedszkolaki nauczycielka muzyki, Olga Mandziuk, która wystawiała już takie spektakle na Ukrainie. Podobnie jak w Rosji, u naszych południowo-wschodnich sąsiadów opera dziecięca jest niezwykle popularna. 

Reżyserem przedstawienia jest Andrzej Mandziuk, a dzieci śpiewają w nim po rosyjsku.

Olga i Andrzej Mandziukowie to ukraińskie małżeństwo, które postanowiło swe losy związać z Wrocławiem

- To cudowni ludzie, serdeczni, pełni entuzjazmu i z ogromnym talentem do pracy z dziećmi - mówi Barbara Majewska, dyrektorka Autorskiego Przedszkola Niepublicznego Król Maciuś im. Janusza Korczaka. - I tylko dzięki Oldze i Andrzejowi udało się podtrzymać u maluchów zapał. Jak wiadomo małe dzieci szybko się nudzą i nie lubią powtarzalności, a przygotowanie spektaklu polega właśnie na powtarzalności.

Dzieci ćwiczyły układy taneczne i piosenki przez kilka miesięcy. Nie było łatwo, mimo że układy choreograficzne i arie są przeznaczone dla bardzo młodych aktorów. Przedszkolaki zapominały słów, myliły im się kroki i wstydzili się grać przed obcymi. Po kilku miesiącach prób nie było śladów po tremie.

Osiągnęliśmy sukces, bo słuchamy dzieci - mówi Olga Mandziuk. - Nie zmuszamy ich do niczego

To prawda - dzieci uwielbiają Olgę, która nigdy nie traci cierpliwości i potrafi powtarzać jedną piosenkę tak długo aż maluch wykona ją doskonale i przestanie się stresować.

Podczas spektaklu 30 maja, który się odbył w klubie Firlej już wszyscy pamiętali tekst, nikomu nie myliły się kroki, a publiczność była zachwycona. Podobny sukces dzieci odniosły grając 8 czerwca w Klubie Anima.

Publiczność składała się głównie z dzieci z innych przedszkoli, które reagowały bardzo spontanicznie i z ogromnym entuzjazmem. Po spektaklu mali widzowie zostali obdarowani prezentami. 

Kolejny spektakl odbędzie się 3 października w Klubie Firlej o godzinie 11.00.

 

Serdecznie zapraszamy

 

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Wrocław

Partnerami są Stowarzyszenie „Ogród Wyobraźni" oraz World Music Days

Opera "Mucha Cokotucha"

tekst: K.Czukowski,

muzyka: M.Krasiow,

opracowanie: Olga Mandziuk,

kostiumy: Renata Juszczak 

reżyser: Andriej Mandziuk.

 

Miejsce: Klub Firlej, Wrocław, ul. Grabiszyńska 56

 

Czas: 30 maja 2014r. (piątek), godzina 10:00

 

Andrzej Mandziuk – aktor dramatyczny, reżyser, występował w Operze Wrocławskiej. Aktualnie aktor Teatru Młodego Widza.

 

Olga Mandziuk – nauczycielka muzyki i śpiewu, instruktorka zajęć muzycznych, kierowniczka chóru i ansambli w Związku Ukraińców w Polsce. Posiada wyższe wykształcenie muzyczne. Śpiewała w chórze w Cerkwi Św. Piotra w Tarnopolu oraz w chórze Wyższej Szkoły Muzycznej i chórze Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Tarnopolu. W latach 2003 – 2005 pracowała, jako koncertmistrz i zastępca dyrygenta chóru w Tarnopolu, później była dyrygentem chóru działającego w Pałacu Kultury w Tarnopolu

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Gminy Wrocław

Wszelkie prawa zastrzeżone © Autorskie Przedszkole Niepubliczne Król Maciuś im. Janusza Korczaka 2005-2008
TYPO3 Development by Marcus Biesioroff