Opera Cokotucha

niedziela, 24 lutego 2013 13:33

Pierwsza opera dziecięca w Polsce.  Przedstawienie "Mucha Cokotucha" odbyło się w naszym przedszkolu z okazji Dnia Babci i Dziadka. Były łzy, zachwyt i oklaski. Już 9 marca o godz. 12:00 spektakl będzie można zobaczyć na dużej scenie w klubie muzycznym Firlej dnia. Wstęp wolny Zapraszamy

Opery dziecięce są popularne w Rosji i na Ukrainie. W Polsce to rzadkość. Na pomysł wystawienia opery w naszym przedszkolu wpadła Olga  Mandziuk, nauczycielka muzyki. Ukrainka, która swoje życie związała z Wrocławiem. Pomógł jej mąż Andriej Mandziuk, muzyk, reżyser.

- To wspaniali ludzie, serdeczni i pełni entuzjazmu - mówi Barbara Majewska, dyrektorka przedszkola Autorskiego Przedszkola Niepublicznego Król Maciuś im. Janusza Korczaka. - Dzieci musiały wykonać ciężką pracę. I tylko dzięki Oldze i Andriejowi udało się podtrzymać u maluchów zapał. Często nie było łatwo.

Zwłaszcza, że opera jest śpiewana po rosyjsku. To jeden z trzech języków, których uczą się przedszkolaki. Dzieci ćwiczyły układy taneczne i piosenki przez kilka miesięcy. Najpierw małym aktorom szło ciężko: zapominali słów, myliły im się kroki i wstydzili się grać przed obcymi. Po kilku miesiącach prób nie było śladów po tremie.

- Osiągnęliśmy sukces, bo słuchamy dzieci - mówi Olga Mandziuk. - Nie zmuszamy ich do niczego. Przedstawienie to nasze wspólne dzieło, maluchy często miały własne, znakomite pomysły. 

Na premierowym pokazie z okazji Dnia Babci i Dziadka wszyscy pamiętali tekst, a publiczność nikogo nie peszyła. Mali aktorzy okazali się prawdziwym profesjonalistami. 

Główną postacią opery jest Mucha-Cokotucha, która zaprasza znajomych. Nieproszony pojawia się Pająk i porywa muchę.  Goście uciekają w popłochu - boją się pająka. Rycerzem, który uratuje Muchę jest Komar, walczy dzielnie i udaje mu się pokonać wroga. 

Fragment opery”:

PAJĄK (śpiewa): Jestem zły Pająk, mam długie ręce! Wszystkie Muchy zgubię, w pajęczynę je łapię! Łapię!

NARRATOR: A złoczyńca nie żartuje: on Muszce ręce nogi liną krępuje, zęby ostre do samego serca wbija i krew wypija! Mucha krzyczy, a złoczyńca milczy, uśmiecha się. Raptem, nie wiadomo skąd, leci malutki Komar, a w ręce trzyma zapaloną malutką latarkę...

- Dla mnie sukcesem jest także to, że odkryliśmy nowe talenty, niektóre dzieci nabrały pewności siebie, kiedy przekonały się, że radzą sobie z wyzwaniami - mówi Barbara Majewska.

 Teraz dzieci czeka dorosłe przedstawienie w klubie Firlej. Olga Mandziuk chciałaby też zabrać małych aktorów do Zielonej Góry i pokazać ich występ podczas festiwalu piosenki rosyjskiej. 

Podstawowe informacje

Opera "Mucha Cokotucha" tekst: K.Czukoński, muzyka: M.Krasiew, opracowanie: Olga Mandziuk, kostiumy: Renata Juszczak 

reżyser: Andriej Mandziuk - aktor dramatyczny, reżyser, występował w Operze Wrocławskiej. aktualnie aktor Teatru Młodego Widza.

 

Olga Mandziuk nauczyciel muzyki i śpiewu, instruktor zajęć muzycznych, kierownik chóru i ansambli w Związku Ukraińców w Polsce. Posiada wyższe wykształcenie muzyczne. Śpiewała w chórze w Cerkwi Św.Piotra w Tarnopolu oraz w chórze Wyższej Szkoły Muzycznej i chórze Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Tarnopolu. W latach 2003 – 2005 pracowała jako koncertmistrz i zastępca dyrygenta chóru w Tarnopolu, później była dyrygentem chóru działającego w Pałacu Kultury w Tarnopolu.

 

 

O B S A D A (według alfabetu):

MUCHA: Kalina Popiołek/Gaja Urbańska

KOMAR: Kacper Ćwielong/Krystian Dakowicz

PAJĄK: Piotr Faron/Mateusz Lęga

PASIKONIK: Krzysztof Olejniczak/Piotr Żuraw

PSZCZOŁA: Martyna Mazurek/Gaja Urbańska

PCHEŁKA: Flora Capdevila Podrez/Maja Równicka

MOTYLEK: Oliwia Feret/Kalina Popiołek

KARALUCH: Mikołaj Malewicz/Tymon Sawicz

NARRATOR: Andrzej Mandziuk

ŚWIETLIKI: Antoni Majewski, Matylda Nabzdyk, 

                     Flora Capdevila Podrez, Krzysztof 

                     Regulski i dzieci z  Grupy I

 


Wszelkie prawa zastrzeżone © Autorskie Przedszkole Niepubliczne Król Maciuś im. Janusza Korczaka 2005-2008
TYPO3 Development by Marcus Biesioroff